جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آشنایی با 11 روش عیب یابی یخچال

حتما برای شما هم پیش آمده که عملکرد یخچال تان بدون این که دلیلش را بدانید مختل شده است. مثلا با سرد نکردن یخچال به صورت ناگهانی و یا افزایش سرما روبه رو شده باشید. اگر با اصول و روش های عیب یابی یخچال آشنا باشید، می توانید تا حدی مساله را تشخیص داده و برای برطرف کردن آن تلاش کنید.

البته تعمیرات یخچال یک کار تخصصی است و باید حتما توسط تکنسین های این حوزه انجام شود؛ اما شما می توانید برخی اقدامات اصلاحی را پیش از تعمیر این محصول انجام دهید. حتی گاهی مشکل یخچال شما با همین اقدامات ساده برطرف خواهد شد. در ادامه شما همراهان عزیز را با نحوه عیب یابی یخچال آشنا می کنیم؛ در صورت نیاز، می توانید برای عیب یابی و تعمیر تخصصی این محصول از کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. 

آشنایی با 11 روش عیب یابی یخچال

روش های عیب یابی یخچال

برق یخچال را چک کنید

وقتی یخچال درست کار نمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برق آن را چک کنید. شما باید مطمئن شوید که پریز برق کاملا سالم است و هیچ ایرادی ندارد. برای این منظور، پریزی که برای یخچال از آن استفاده می کنید را با یک دستگاه دیگر امتحان کنید. همچنین حتما اتصالات را بررسی کرده و مطمئن شوید که بدون هیچ ایرادی کار می کنند.

دمای یخچال را چک کنید

گاهی پیش می آید که دمای یخچال به حد استاندارد نرسیده و مشکلاتی را در عملکرد آن ایجاد می کند. در این صورت، برای عیب یابی یخچال باید دمای آن را چک کنید. دمای نرمال و عادی یخچال بین ۳ یا ۴ درجه سانتیگراد است و اگر از این حد فراتر رود، ممکن است موجب بروز مشکلاتی در عملکرد یخچال شده و سلامت آن را به خطر بیندازد.

کندانسور را تمیز کنید

سومین روش عیب یابی یخچال ، تمیز کردن لوله های کندانسور یخچال است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تجمع گرد و خاک روی این لوله ها مثل یک عایق عمل می کند و مانع از عملکرد درست یخچال خواهد شد. در بیشتر موارد، کاهش سرمای یخچال ناشی از آلودگی این لوله ها است. با یک برس بزرگ یا جاروبرقی و سشوار، به راحتی می توانید این لوله ها را تمیز کنید تا به این ترتیب، مشکل یخچال نیز برطرف شود. کارشناسان تعمیرات یخچال توصیه می کنند که حداقل سالی دو بار کندانسور را تمیز کنید تا کارکرد یخچال دچار مشکل نشود.

این مقاله برای شما مفید است :تعمیر کندانسور یخچال

از بسته بودن محفظه ها مطمئن شوید

گام چهارم برای عیب یابی یخچال ، اطمینان یافتن از بسته بودن محفظه های یخچال است. برای این کار، لاستیک درب را با استفاده از یک کاغذ که بین درب می گذارید امتحان کنید. اگر این لاستیک فرسوده شده باشد و هوا به داخل یخچال نفوذ کند، هم مصرف انرژی یخچال افزایش پیدا می کند و فضای داخلی آن به اندازه کافی خنک نخواهد شد.

یخچال را سبک کنید

وقتی یخچال درست کار نکرده و یا فرایند سرمایش به درستی انجام نمی شود، حتما نگاهی به محتویات آن بیندازید. اگر موادی که در یخچال قرار می دهید زیاد باشند، یخچال نمی تواند سیکل سرمایش را به درستی انجام دهد. بنابراین برای عیب یابی یخچال خود ، حتما شیشه ها و ظروف سنگین را از آن خارج کنید و بعد از آن عملکرد دستگاه را چک کنید. گاهی تنها با سبک کردن یخچال می توانید مشکلات عملکردی آن را برطرف کنید.

وضعیت نصب یخچال را چک کنید

گاهی همه مشکلات و ایرادهای عملکردی که یخچال دارد، ناشی از تراز نبودن یا نصب اشتباه آن است. بنابراین بد نیست برای عیب یابی این دستگاه و شناسایی مشکل، وضعیت نصب و قرارگیری آن را بررسی کنید. اگر یخچال به درستی نصب نشده بود، حتما در اولین فرصت آن را تراز کنید. توجه داشته باشید که موقع تراز کردن، حتما یخچال را از برق بکشید.

ترموستات را تست کنید

یکی دیگر از روش ها و مراحل عیب یابی یخچال ، تست کردن ترموستات یخچال است. اگر کلید ترموستات خراب باشد و فاز ورودی را به موتور هدایت نکند، کمپرسور از حرکت باز می ایستد. برای امتحان کردن این قطعه، ورودی و خروجی ترموستات را به آرامی از آن جدا کنید و با اتصال رابط های اهم متر به آن، ولوم را به چپ و راست بچرخانید تا صدای قطع و وصل کلید داخل ترموستات شنیده شود. ترموستان یخچال شما در صورتی سالم است که با وصل کلید، عقربه به طرف صفر منحرف و با قطع کلید، عقربه به طرف بی نهایت باز گردد. هر اتفاق دیگری به جز این، به معنای خرابی ترموستات است و باید در اولین فرصت، این قطعه را تعمیر یا تعویض کنید.

تعمیر ترموستات یخچال خود را به ما بسپارید

مطمئن شوید یخچال برفک ندارد

در ادامه مراحل عیب یابی یخچال ، حتما از مقدار برفک در این دستگاه اطمینان حاصل کنید. برای این منظور باید اواپریتور را به دقت بررسی کنید؛ تجمع برفک در این بخش، عمل سرما سازی را مختل می سازد. اگر میزان برفک زیاد شود، عمل اتومات قطع شده و یا کند خواهد شد. اگر یخچال شما فاقد سیستم دیفراست است، آن را برق کشیده و زمان دهید تا برفک ها آب شوند. پس از تمیز کردن برفک ها مجددا یخچال را به برق وصل کنید تا کار خود را از سر بگیرد.

درجه ترموستات را تنظیم کنید

گاهی کمپرسور عملکردی کاملا طبیعی دارد اما اواپریتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه می کند. در این شرایط، درجه ترموستات را بررسی کرده و در صورت به خوردن تنظیمات، مجددا آن را تنظیم کنید. این روش عیب یابی یخچال باعث می شود که درجه ترموستات به حد نرمال برسد و با سرمای یخچال هماهنگی داشته باشد.

مقدار گاز را چک کنید

اگر سرمای یخچال تان کم شده، پیش از هر کاری مقدار گاز آن را چک کنید. اگر گاز فرئون در یخچال به اندازه کافی نباشد، سرمای ایجاد شده در اواپریتور و کابینت یخچال بسیار ناچیز و نا محسوس خواهد بود و در نتیجه، فضای داخلی یخچال خنک نخواهد شد. حتی ممکن است مواد غذایی در اثر نبود سرما فاسد شوند. برای شارژ گاز یخچال، می توانید از نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری